Thông số kỹ thuật Juniper FireWall SRX550-645AP-M:
| Model: | SRX550 |
|---|---|
| Maximum Layer 3 Performance and Capacity | |
| Junos OS version tested | Junos OS 12.1 |
| Firewall performance (large packets) | 5.5 Gbps |
| Firewall performance (IMIX) | 1.7 Gbps |
| Firewall + routing PPS (64 Byte) | 700 Kpps |
| Firewall performance5(HTTP) | 1.5 Gbps |
| IPsec VPN throughput (large packets) | 1.0 Gbps |
| IPsec VPN Tunnels | 2,000 |
| AppSecure firewall throughput5 | 1.5 Gbps |
| IPS (intrusion prevention system) | 800 Mbps |
| Antivirus | 300 Mbps (Sophos AV) |
| Connections per second | 27,000 |
| Maximum concurrent sessions DRAM options |
375 K2 2 GB DRAM |
| Maximum security policies | 7,256 |
| Maximum users supported | Unrestricted |
| Network Connectivity | |
| Fixed I/O | 6 x 10/100/ 1000 BASE-T + 4 SFP |
| I/O slots | 2 x SRX Series Mini-PIM, 8 x GPIM or multiple GPIM and XPIM combinations |
| Services and Routing Engine slots | No |
| ExpressCard slot (3G WAN) | No |
| WAN/LAN interface options | See ordering information |
| Optional maximum number of PoE ports | Up to 40 ports of 802.3af/at with maximum 247 W |
| USB | 2 |
| Flash/Memory | SRX550 |
| Memory min and max(DRAM) | 2 GB |
| Memory slots | 2 DIMM |
| Flash memory | 2 GB CF internal |
| USB port for external storage | Yes |
| Dimensions | SRX550 |
| Dimensions (W x H x D) | 17.5 x 3.5 x 18.2 in (44.4 x 8.8 x 46.2 cm) |
| Weight (device and power supply) | 21.96 lb (9.96kg) No interface modules 1 power supply |
| Rack mountable | |
| Power | SRX550 |
| Power supply (AC) | 100–240 VAC, single 645 W or dual 645 W |
| Maximum PoE power | 247 W redundant, or 494 W nonredundant |
| Average power consumption | 122 W |
| Input frequency | 50-60 Hz |
| Maximum current consumption | 5.3 A @ 100 VAC with single PSU with PoE, 8.3 A @ 100 VAC with dual PSU with PoE |
| Maximum inrush current | 45 A for ½ cycle |
| Average heat dissipation | 319 BTU/hr |
| Maximum heat dissipation | 699 BTU/hr |
| Redundant power supply (hot swappable) | Yes (up to maximum capacity of single PSU) |
| Acoustic noise level (Per ISO 7779 Standard) |
51.8 dB |
| Environment | SRX550 |
| Operational temperature | 32° to 104° F (0° to 40° C) |
| Nonoperational temperature | 4° to 158° F, (-20° to 70° C) |
| Humidity | 5% to 95% noncondensing |